Kategorie

Informacja

Producenci

Hodowla gołębi ozdobnych oraz pocztowych

 

Hodowla gołębi to popularne hobby, które w wielu sytuacjach przeradza się w profesjonalne zajęcie, a nawet zawód. W zależności od zainteresowań hodowcy gołębi bądź celu, w jakim hodowla jest prowadzona, w jej skład wchodzą najczęściej rasowe gołębie pocztowe lub ozdobne.

 

W przypadku gołębi pocztowych, w głównej mierze są to ptaki hodowane do celów sportowych. Na całym świecie organizowane są różnej rangi zawody, których celem jest wyłonienie gołębi pocztowych najszybszych oraz najlepiej radzących sobie w terenie./p>

 

Gołębie ozdobne to natomiast szczególne odmiany ptaków rasowych, które wyróżniają się między innymi oryginalnym upierzeniem - pod względem kształtów czy kolorystyki. Hodowcy gołębi rasowych mogą pochwalić się skrzydlatymi podopiecznymi ze swoich hodowli podczas wielu różnych wystaw oraz konkursów.

 

Hodowla gołębi zarówno ozdobnych, jak i pocztowych odbywa się w gołębnikach różnego typu. Zależnie od możliwości lokalowych jakimi dysponuje hodowca, mogą to być gołębniki strychowe bądź pawilonowe i ogrodowe – ze specjalnymi wolierami. Jednakże niezależnie od rodzaju miejsca, gdzie będą umieszczone gołębie ozdobne lub pocztowe, należy dany obiekt do prowadzenia hodowli regularnie oczyszczać z kurzu, piór oraz odchodów. Stanowi to podstawę zdrowej oraz prawidłowej hodowli rasowych gołębi pocztowych i ozdobnych.

 

 

Codzienna hodowla gołębi pocztowych, czy też ozdobnych wymaga także dostarczania im odpowiedniej ilości, jak też wysokiej jakości pokarmu. Karma, jaką zjadają ozdobne gołębie rasowe i pocztowe musi być bogata w białko, tłuszcze, węglowodany, jak również składniki mineralne oraz witaminy. Niezbędna dla gołębi rasowych jest też świeża oraz czysta woda (zmieniana regularnie i podawana w odpowiednio przystosowanych poidłach). Dobrze jest także, gdy na obszarze hodowli wydzieli się dla gołębi osobne kąpieliska.

 

Przed podjęciem decyzji o zakupie rasowych gołębi pocztowych lub ozdobnych należy jednak dobrze się zastanowić, czy posiada się odpowiednie warunki do hodowania tych ptaków. Należy pamiętać, że hodowla gołębi nie jest to zwykłe, niezobowiązujące hobby – bierzemy bowiem pod swoją opiekę żywe zwierzęta, w tym przypadku gołębie pocztowe i ozdobne, o które powinno się systematycznie dbać.