Dezynfekcja kurnika. Czas na wiosenne porządki

Po ciężkiej i jakże tragicznej dla niektórych hodowli zimie, przyszła nareszcie odwilż. Gdy wiosna powoli zaczyna budzić przyrodę do życia, nastał czas aby przewietrzyć wszystkie kąty, wyszorować podłogi, zlikwidować wszelkie zarzewia chorób i stworzyć kurom czyste i świeże środowisko życia. Akcja „dezynfekcja kurnika” rusza na start.

A więc naszych podopiecznych wyganiamy na całodniowy spacer, usuwamy z pomieszczeń karmidła i poidła, a my miotły i szpachelki w dłoń i możemy zabierać się do działania.

Środków pomagających utrzymać czystość w kurnikach, a także zwalczających niechcianych lokatorów jest wiele. Przed wyborem odpowiedniego z nich, po pierwsze musimy odpowiedzieć sobie na pytanie jaki problem występuje w naszych pomieszczeniach. A także przed czym przede wszystkich chcemy chronić nasze kury.

Insekty, piórojady, pchły, muchy.

Niechciani lokatorzy, których obecność najłatwiej stwierdzić. Często gołym okiem widać intruzów. Stosunkowo najłatwiej też jest ich się pozbyć. Specjalne aerozole, są wygodne w użyciu. Należy  rozpylić je po ścianach i podłogach kurnika, nie zapominając o zakamarkach w których mogą ukryć się insekty. Do tego celu posłużyć nam może Aparasit lub Ardap, oba dostępne w pojemności 750 ml.

Roztocza

Oj nieprzyjemne to osobniki. Około 30 tysięcy ich gatunków to nie lada wróg. Aby je pokonać potrzeba wytoczyć przeciwko nim silne działa. Przydatny w tym przypadku może być Parasiten-Spruhkonzentrat. Sporządzamy roztwór w proporcjach 25 ml na 1 l wody i dokładnie spryskujemy wszystkie zakamarki w kurniku.

Ptaszyniec kurzy

Prawdziwa zmora hodowców drobiu. Gdy raz zagnieździ nam się w kurniku niezwykle trudno go z niego usunąć. Odporny jest na większość środków o działaniu chemicznym. Jaka więc jest na niego rada? Bio Milbentod to niezwykle skuteczny środek, unieruchamia pasożyta i powoduje jugo uschnięcie. Skuteczny jest również w walce z roztoczami, wołkami, mącznikami, oraz innymi owadami pełzającymi.

Kokcydia, bakterie wirusy, grzyby.

Czyli coś, czego nie zobaczymy gołym okiem, ale ci najeźdźcy mogą spowodować największe spustoszenie w naszych kurnikach. walczyć z nimi też jest niełatwo. Jako środek im przeciwdziałający proponujemy Eimeran, który jest koncentratem. Po sporządzeniu roztworu opryskujemy powierzchnię kurnika i czekamy do wyschnięcia.

Stosując wszystkie powyższe produkty powinniśmy pamiętać aby dokładnie zapoznać się z ich ulotkami, gdyż zawierają one substancje, które przy ich niewłaściwym użyciu mogą być niebezpieczne dla zdrowia.

Gdy już wymyjemy i opryskami wszystkie powierzchnie kurnika możemy jeszcze dodatkowo posypać podłogę specjalna posypką marki Lubisan, która stwarza środowisko niekorzystne dla rozwoju wszelkiego rodzaju insektów, bakterii, grzybów i pasożytów.

Dezynfekcja kurnika, to tak na prawdę nic trudnego, ale wymagać będzie od nas trochę pracy i zaangażowania. Jednak w przyszłości pozwoli uchronić nam się od wielu chorób, pasożytów, grzybów, które skutecznie mogłyby sabotować nam radość z hodowli drobiu.

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *